Missnöjesaktion mot vanskötseln av klubben på söndag – ”RÄDDA KLUBBEN”!

Kära AIK:are,

▪ Nedmonteringen av ett guldlag 2009 till en nedflyttningskandidat 2010
▪ Utslagna ur Svenska Cupen, Champions League-kvalet och Europa League-kvalet
▪ Utebliven Champions League-satsning trots öronmärkt kapital
▪ Försäljningen av AIK-hjältarna Bojan Djordjic och Martin Mutumba
▪ Hanteringen av tränarfrågan
▪ Mångårig ekonomisk vanskötsel som nu allvarligt hotar klubbens framtid, paniklån till ockerräntor, elva miljoner kr i förlust på årets första sex månader (exklusive spelarförsäljningar) och 51 miljoner kr i kortfristiga skulder
▪ Bristen på agerande i arenafrågan
▪ Misslyckandet att bibehålla den långsiktiga investeringen och den röda tråd som genomsyrat och byggts upp av AIK-själar
▪ Fullständig brist på ledarskap och visioner

Listan kan göras lång men vi AIK-supportrar har fått nog. Nu måste vi säga ifrån!

De engagerade supportergrupperna står tveklöst enade i denna fråga och uppmanar nu samtliga supportrar till klubben oavsett kategori, läktare eller ålder att ta sig till Råsunda på söndag 29 augusti (AIK-IFK Göteborg) och delta i en manifestation mot utvecklingen.I samband med inmarschen och 10 minuter framåt markerar vi vårt missnöje gentemot vanskötseln av vår klubb genom att stå upp på samtliga läktarsektioner. En protestaktion som i första hand riktar sig mot AIK:s högsta ledning, det vill säga VD och AIK Fotboll AB:s styrelse.

Stå upp för AIK:s framtida existens på söndag. 10 minuter av missnöje mot vanskötseln.

RÄDDA KLUBBEN!

Black Army
Sol Invictus
Ultras Nord
Firman Boys
AIK:s Yngsta