Nästa stopp: Braga

12Vårt AIK ångar på i Europakvalet med bra hjälp av oss supportrar. Efter att vi återigen slöt leden så skötte alla parter sin del i vad som skulle leda till avancemang. Det tackar vi för då vi återigen får ännu en omgång att spela Europaboll som vi år efter år numera får göra.

På torsdag inleds omgång tre då vi ställs mot portugisiska SC Braga hemma på Nationalarenan. För att ens kunna drömma vidare om play off krävs ett bra resultat i hemmamatchen och vi behöver ge vårt lag det stöd som krävs för att det ska ingjuta mod till att anfalla och inte visa för stor respekt för motståndet som har oddssättarna på sin sida.

Vi uppmanar alla att förköpa biljett till matchen. Folk drar folk som det brukar heta, så vänta inte med att köpa. Vi uppmanar också till starkt stöd från ståplats. Fyll Norra Ståplats, visa våra färger och sjung i 90+ minuter. När vi arbetar som en enhet är vi oslagbara.

Mot play off – för vårt lag, för vår stad, för våra färger! Svartgula AIK ska avancera.

IMG_20170726_111203